Przejdź do treści

Ratownictwo Medyczne

NUMERY ALARMOWE:

  • 999 z telefonu stacjonarnego
  • 112 z telefonu komórkowego

Kierownik: rat.med. Damian Marut

nr wew. 324 

W skład Działu Pomocy Doraźnej wchodzą: 

  1. DWA ZESPOŁY WYJAZDOWE RATOWNICTWA MEDYCZNEGO TYPU (P) (w składzie: ratownik medyczny, ratownik medyczny -kierowca) 
  2. ZESPÓŁ TRANSPORTU SANITARNEGO

Zespoły Ratownictwa Medycznego swoim działaniem zabezpieczają cały powiat kolbuszowski o powierzchni 774 km2 zamieszkiwany przez 61 000 mieszkańców. 

Do zadań Zespołów Ratownictwa Medycznego należy zabezpieczenie medyczne ofiar wypadków, urazów, nagłych zachorowań oraz jak najszybszy transport do szpitala celem zapewnienia dalszej specjalistycznej pomocy medycznej. 
ZESPOŁY RATOWNICTWA wyjeżdżają na zlecenie dyspozytora na podstawie informacji uzyskanych od zgłaszającego
ZESPÓŁ TRANSPORTU SANITARNEGO wykonuje na podstawie zleceń lekarskich przewozy pacjentów do szpitala z poradni POZ, z miejsca zamieszkania, a także transportuje pacjentów do innych szpitali.

Jak prawidłowo wzywać pomoc medyczną w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia? 

  1. Podaj nazwę miejscowości i dokładny adres wraz z kodem pocztowym, aby nie było wątpliwości w razie miejscowości których nazwy powielają się w wielu województwach kraju.
  2. Powiedz zwięźle i rzeczowo co się stało np. wypadek samochodowy, upadek z wysokości, zasłabnięcie, tonięcie.
  3. Wskaż ilość osób poszkodowanych i ich stan. Od tej informacji zależy ile zespołów ratowniczych przyjedzie i jakie to będą zespoły S czy P.
  4. Podaj swój numer telefonu i nazwisko.Twój numer telefonu może być potrzebny, aby dyspozytor mógł uzyskać dodatkowe niezbędne informacje.
  5. W trakcie rozmowy uważnie słuchaj tego, co mówi dyspozytor, w szczególności słuchaj i precyzyjnie odpowiadaj na jego pytania. Nie rozłączaj rozmowy telefonicznej pierwszy.

Nie używaj numerów alarmowych dla rozrywki, bo w czasie Twojej zabawy Ktoś naprawdę potrzebujący pomocy nie będzie mógł o nią poprosić.


na zdjęciu Nasz Zespół z byłym Koordynatorem Działu Pomocy Doraźnej SP ZOZ w Kolbuszowej lek. med. Moniką Gołębiowską


Z Radością Informujemy że Nasz Zespół Ratownictwa Medycznego w składzie: Damian Marut, Bartłomiej Śliwa, Rafał Skiba zajął bardzo wysokie III miejsce na Ubiegłorocznych Mistrzostwach Polski w Ratownictwie Medycznym !

poniżej relacja Damiana Maruta z ww. prestiżowej Imprezy :

Tegoroczna XIV edycja Mistrzostw Polski w Ratownictwie Medycznym odbyła się w dniach 24-27 września 2015r. w Łodzi. W mistrzostwach brało udział 44 trzyosobowe zespoły ratownictwa medycznego z całego kraju. Nasze województwo, jako jedyna z Podkarpacia po raz kolejny reprezentowała załoga z SP ZOZ w Kolbuszowej. W ubiegłym roku ekipa z Kolbuszowej uplasowała się na 13 miejscu.

Ratownicy z całej Polski aby móc wziąć udział w mistrzostwach musieli zająć najwyższe miejsca [od 1 do 7] w zimowych mistrzostwach lub w wiosennych 4 edycjach eliminacji do mistrzostw Polski. Zmagania mają na celu podnieść kwalifikacje załóg startujących, a także integrować i pomagać w wymianie doświadczeń środowiska ratowniczego. Sam udział w tym wydarzeniu jest dużym prestiżem dla wszystkich uczestników; startują tu „najlepsi z najlepszych”, 44 załogi spośród ponad 1,5 tys karetek działających w ramach Systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne w Polsce.

Rywalizacje miedzy ratownikami polegała na tym, iż organizatorzy przygotowali dla startujących 7 konkurencji medycznych oraz jedną sprawnościowa. Konkurencje medyczne są symulacjami odzwierciedlającymi różne zdarzenia z życia, gdzie potrzebna jest szybka interwencja Zespołów Ratownictwa Medycznego oraz innych służb biorących udział w akcjach ratunkowych.

Kolbuszowscy ratownicy medyczni w składzie Damian Marut, Bartłomiej Śliwa oraz Rafał Skiba musieli udowodnić swoje wysokie kwalifikacje w – bardzo trudnych – jak przyznają zdarzeniach medycznych.

Najwięcej wysiłku, stresu, a zarazem koncentracji kosztowała nas symulacja ataku terrorystycznego na jedno z łódzkich liceów. Grupa antyterrorystyczna po „zlikwidowaniu” niebezpieczeństwa wyraziła zgodę na wejście do budynku 5 ekip ratunkowych. Zadanie było tak skonstruowane, że jednoczasowo w różnych pomieszczeniach szkoły załogi udzielały pomocy kilkunastu poszkodowanym rannym, cierpiących w wyniku ran postrzałowych zadanych przez terrorystów. Po za rannymi licealistami byli też „zlikwidowani” terroryści. Całej sytuacji towarzyszyły realistycznie przygotowane rany i duże ilości sztucznej krwi – to wszystko nadawało powagi oraz klimatu grozy – przyznaje jeden z ratowników.

W dwóch innych konkurencjach ratownicy znad Nilu pokazali kunszt swojej pracy uzyskując największą liczbę punktów spośród wszystkich zespołów. W pierwszej pod nazwą „Kanał” musieli ewakuować i ratować mężczyznę, który ucierpiał w wyniku wybuchu zbiornika z paliwem i wpadł do kanału garażowego. Poza poparzeniami klatki piersiowej mężczyzna w wyniku wybuchu doznał tzw. urazu ciśnieniowego czego efektem była bezpośrednio zagrażająca życiu odma prężna klatki piersiowej. Kolejna pozoracja „Prawnik” polegała na udzieleniu pomocy 4 osobom, w które wjechał pijany prokurator. Poza jedną ofiarą śmiertelną pomocy medycznej potrzebowały 2 osoby będące w stanie ciężkim oraz jedna osoba głuchoniema, która w trakcie rozwoju sytuacji sugerowała zawał serca. Oprócz czynności medycznych ocenie podlegały m.in. kontakt radiowy z Dyspozytorem Medycznym, wezwanie na miejsce zdarzenia dodatkowych karetek i Policji oraz podjęcie decyzji o jak najszybszym transporcie najciężej poszkodowanej osoby do szpitala. Na wszystkie zadania ratownicy mieli tylko 10 min.

Po raz kolejny reprezentanci kolbuszowskiego zoz-u, a zarazem miasta, powiatu i województwa przypomnieli wszystkim zgromadzonym w Łódzkiej Manufakturze, że jest takie województwo które nazywa się podkarpackie… a w trakcie wręczenia nagród za dwa najlepiej wykonane zadania oraz tej najważniejszej w klasyfikacji generalnej za 3 [słownie trzecie] miejsce słychać było co rusz powtarzające się pytania trudne pytania…”skąd oni są”, „jak to możliwe” i w końcu..: „gdzie jest ta cholerna Kolbuszowa?!”

W  XII Podlaskim Rajdzie Ratownictwa Medycznego- Otwartych Mistrzostwach Podlasia obywających się w dniach 17-20 czerwca 2015r. załoga Pogotowia Ratunkowego w Kolbuszowej w składzie: Damian Marut, Rafał Skiba i Krzysztof Siedlecki zdobyła I miejsce. Triumowała nad 27 załogami z Polski i zagranicy, wyprzedzając takie miasta jak Kraków, Chełm, Warszawa czy Rzeszów !

Ratownicy medyczni z całej Polski zmagali się z siedmioma zadaniami merytorycznymi I jednym sprawnościowym. Zadania w sposób bardzo realistyczny odzwierciedlały sytuacje z jakimi ratownicy zmagają się w codziennej pracy. Dla przykładu: mężczyzna został ugodzony nożem w klatkę piersiową przez nieznanego napastnika. Na miejscu po kilku minutach pojawia się ambulans z profesjonalną ekipą ratowniczą. – Nie była to łatwa sytuacja, bo osoba, która była wraz z osobą poszkodowaną wprowadzała dużo zamieszania. Z takimi rzeczami też musimy na co dzień dawać sobie radę – mówi Damian Marut, lider kolbuszowskiego Zespołu. – Najwięcej emocji wśród wszystkich zespołów wzbudziło zadanie, w którym karetki wzywane były do osoby z zaburzeniami psychicznymi spowodowanymi śmiercią 5-cio letniego dziecka. Na miejscu ratownicy zastali powieszoną na klamce drzwi dorosłą osobę I, co się okazało po szczegółowej analizie sytuacji, uduszone workiem foliowym dziecko. Ratownicy w 3-osobowym składzie stanęli przed koniecznością prowadzenia jednoczesnej reanimacji dwóch osób – relacjonuje ratownik. Zadanie to odbywało się w Parku Naukowo-Technicznym Polska Wschód w Suwałkach.

Mistrzostwa organizowane w Serwach są jednymi z czterech eliminacji do Mistrzostw Polski w Ratownictwie Medycznym, które w tym roku odbędą się we wrześniu w Łodzi. Warunkiem zakwalifikowania się zespołów do Mistrzostw Polski było uplasowanie się w siódemce najlepszych ekip w każdej edycji eliminacji. W tym jak I w ubiegłym roku ratownicy z krokodylem na mundurach (krokodyl jest nieformalnym symbolem Kolbuszowej) jako jedyni z Podkarpacia będą reprezentować nasze województwo.

Osiągnięcia ratowników medycznych z Kolbuszowej udowadniają, że małe jednostki Ochrony Zdrowia mogą bez jakichkolwiek kompleksów prezentować swój profesjonalizm na arenie ogólnopolskiej oraz konkurować z najlepszymi. Warunkiem koniecznym jest ciężka praca I trening zespołu. Nasze „Tygrysy” pokazały, że jest to właściwa droga do sukcesu-mówi Monika Gołębiowska,szefowa kolbuszowskiego pogotowia.

Wyniki XII Podlaskiego Rajdu Ratownictwa Medycznego: 

I Miejsce- SP ZOZ Kolbuszowa
II Miejsce-Stacja Ratownictwa Medycznego w Chełmie-SP ZOZ
III Miejsce-Krakowskie Pogotowie Ratunkowe I Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego SP ZOZ w Suwałkach

W ROKU 2014:

Dwa zespoły Ratowników Medycznych Naszego Pogotowia wzięły udział w Eliminacjach do Letnich Mistrzostw Polski w Ratownictwie Medycznym :

  • I zespół – na zawodach w Chełmie w połowie maja uplasował się w połowie stawki,
  • II zespół – ZAJĄŁ PIERWSZE MIEJSCE w zawodach, które pod koniec maja odbywały się w Białowieży.

O doskonałych kwalifikacjach Ratowników Naszego Pogotowia świadczą wysokie lokaty zajęte na tych bardzo wymagających medycznie i sprawnościowo imprezach, pomimo że nasze ekipy brały w nich udział po raz pierwszy. Ratownicy świetnie radzili sobie z wysoką poprzeczką postawioną przez organizatorów, którzy zlecili uczestnikom m. in. pomoc myśliwemu z udarem mózgu, wędkarzowi z cukrzycą, ratowanie ludzi z pożaru, odebranie porodu w urzędzie gminy, pomoc mężczyźnie we wstrząsie anafilaktycznym po użądleniu przez pszczołę, badanie 5- miesięcznego dziecka, które było ofiarą przemocy w rodzinie. kliknij i czytaj dalej : )

Nasz Zespół Ratowników Medycznych w składzie: Damian Marut, Bartłomiej Śliwa i Rafał Skiba (na zdjęciu poniżej) zajął wysoką trzynastą lokatę w XIII Mistrzostwach Polski w Ratownictwie Medycznym na ponad 1500 zespołów pracujących w systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego. Nasz Zespół był jedyną ekipą która reprezentowała Województwo Podkarpackie. 

13 pażdziernika 2014 na Rynku w Kolbuszowej obchodziliśmy Dzień Ratownictwa Medycznego. Zaprosiliśmy dzieci i dorosłych. Dorosi mogli sprawdzic swój poziom cukru i wartość ciśnienia tętniczego, jak również zobaczyć i spróbować, jak należy ratować człowieka. Dzieci mogły zapoznać się ze sprzętem ratowniczym, posiedzieć w karetce, jak również obejrzeć wozy Straży Pożarnej i Policji- te służby dzielnie nas wspierały 😉 Głównym punktem programu było ogłoszenie wyników konkursu plastycznego „Karetka ratunkowa w oczach dziecka”. Napłynęło 267 prac, wybór zwycięskich był bardzo trudny. Ostatecznie zdecydowaliśy o przyznaniu po pięc pierwszych miejsc w kżdej kategorii- Maluchy, Starszaki i Uczniowie, jak również po kilkanaście wyróżnień. Wszystkie prace były wykonane z ogromnym zaangażowaniem i sercem 🙂