Zespół:
Ordynator – dr n. med. Tadeusz Ossoliński, specjalista urolog FEBU
Lekarze specjaliści:
- lek. Sławomir Szczygieł, specjalista urolog FEBU
- dr n. med. Krzysztof Ossoliński, specjalista urolog FEBU
- lek. Anna Ossolińska, specjalista urolog FEBU
- lek. Marek Piotrowski, specjalista urolog FEBU
Rezydenci
- lek. Mikołaj Piwek
Pielęgniarka Oddziałowa – Bogusława Jabłońska
Sekretarka medyczna – mgr Alicja Bomba, Ewa Turek
Urologia onkologiczna – nowotwory dróg moczowych
Podkarpackie Centrum Diagnostyki i Leczenia Raka Prostaty
Rak prostaty
Oddział Urologii w Kolbuszowej specjalizuje się w leczeniu nowotworów dróg moczowych (rak prostaty, nerki, pęcherza moczwowego, jądra i prącia).
Zgodnie z danymi Narodowego Funduszu Zdrowia z 2022 roku, Oddział Urologii w Kolbuszowej jest liderem województwa podkarpackiego pod względem ilości operacji nowotworów dróg moczowych, takich jak rak prostaty i nerki * . Oddział ten oferuje kompleksową diagnostykę i leczenie raka prostaty, w tym biopsję fuzyjną i prostatektomię radykalną, zarówno metodą otwarta jak i laparoskopową. Duża Ilość wykonanych prostatektomii radykalnych plasuje nas w czołówce oddziałów urologicznych w Polsce co pozwala na osiąganie znakomitych wyników leczenia onkologicznego i czynnościowego – trzymanie moczu (pod względem ilości wykonanych operacji raka prostaty jesteśmy #1 uwzględniając województwa: podkarpackie, lubelskie, łódzkie, opolskie, podlaskie*).
Rak Nerki
W przypadku raka nerki, wykonujemy zarówno operacje organo-oszczędzające (NSS), jak i operacje radykalne, a wskaźnik prawie 80% operacji oszczędzających nerkę świadczy o wysokiej jakości wykonywanych procedur.
*źródło: https://ezdrowie.gov.pl/portal/home/badania-i-dane/zdrowe-dane/porownanie-placowek
Informacje o oddziale:
Oddział Urologii SPZOZ w Kolbuszowej liczy łącznie 18 łóżek oraz 6 łóżek na sali pooperacyjnej.
Oddział wyposażony jest w najnowocześniejszy sprzęt urologiczny w tym:
- 2 giętkie cystoskopy optyczne oraz 1 giętki cystoskop cyfrowy oraz kilka cystoskopów sztywnych,
- 2 wysokiej klasy aparaty USG w tym USG Koelix Trinity do biopsji fuzyjnej prostaty,
- kilka zestawów do endoskopii (ureterorenoskopy, resektoskopy, zestaw do PCNL, resektoskop PDD, resektoskop laserowy),
- zestaw do laparoskopii 3D i 4K
- ramię C do fluoroskopii,
- jednorazowe giętkie ureterorenoskopy amerykańskiej firmy Boston Scientific (USA) przeznaczone do zabiegów RIRS,
- 2 lasery urologiczne: 30W i 150W
- szwajcarski litotrypter LithoClast Trilogy
- zestaw do enukleacji laserowej prostaty (HOLEP)
Dysponujemy oddanym w 2018 roku nowoczesnym blokiem operacyjnym z dwoma salami do operacji urologicznych oraz salą cystoskopową.
Na oddziale zajmujemy się leczeniem pełnego zakresu schorzeń i wad układu moczowo-płciowego obu płci. W oddziale specjalizujemy się w wykonywaniu operacji z dziedziny urologii onkologicznej: prostatektomia, cystektomia, orchidektomia, nefrektomia, zabiegi usunięcia guzów nerek z zaoszczędzeniem nerki (NSS) oraz nowoczesnymi metodami leczenia kamicy nerkowej (RIRS). W ramach organizacji leczenia onkologicznego został powołany wielodyscyplinarny zespół terapeutyczny w skład którego wchodzą lekarze specjaliści radioterapii i onkologii.
Dzięki wyposażeniu w najnowocześniejszy sprzęt, oddział oferuje również kompleksową diagnostykę urologiczną. Standardowo badania cystoskopowe wykonujemy giętkimi cystoskopami wyposażonymi w jednorazowe osłonki co znacząco zmniejsza dyskomfort badania oraz ryzyko infekcji. W razie potrzeby dysponujemy systemem do diagnostyki fotodynamicznej guzów pęcherza moczowego (PDD), który pozwala na uwidocznienie zmian w pęcherzu moczowym które nie są widoczne w standardowym badaniu.
Wykonujemy również biopsję fuzyjną prostaty w znieczuleniu z zastosowaniem zaawansowanego systemu biopsyjnego firmy Koelis Trinity, która pozwala na znacznie precyzyjniejszą diagnostykę raka gruczołu krokowego w porównaniu ze standardową biopsją prostaty lub biopsją fuzyjna kognitywna (bez zastosowania specjalistycznego aparatu USG pozwalającego na fuzję obrazów z rezonansu magnetycznego prostaty z obrazem USG). W obrębie szpitala oraz we współpracy z podmiotami zewnętrznymi dysponujemy pełnym zakresem badań diagnostycznych w zakresie zarówno radiologii (tomograf komputerowy, rezonans magnetyczny), patomorfologii jak i diagnostyki laboratoryjnej
Nasz Oddział Urologii posiada akredytację Ministerstwa Zdrowia do prowadzenia specjalizacji z urologii.
Kontynuację leczenia podjętego w oddziale zapewniamy w prowadzonej przez SP ZOZ Poradni Urologicznej.
Nowoczesne procedury urologiczne wykonywane w oddziale (w ramach kontraktu z NFZ):
RIRS
- zabieg kruszenia kamieni nerkowych o wielkości do 3 cm laserem holmowym
- do zabiegów wykorzystujemy jednorazowy sprzęt amerykańskiej firmy Boston Scientific
LASER HOLMOWY 150W
- potężny laser urologiczny o mocy 150W umożliwia kruszenie kamieni w drogach moczowych oraz laserową enukleacje prostaty
- większa moc oraz częstotliwość pracy lasera w porównaniu ze standardowym laserem umożliwia kruszenie większych złogów (nawet do 3-4cm) w znacznie szybszym czasie
MINI-PCNL
- zabieg kruszenia kamieni nerkowych powyżej 2 cm
- mniejsza inwazyjność zabiegu w porównaniu z tradycyjnym zabiegiem PCNL
LITOTRYPTER LITHOCLAST
- najnowszej generacji szwajcarski litotrypter pozwalający na szybsze i bezpieczniejsze kruszenie dużych złogów w układzie moczowym
BIOPSJA FUZYJNA PROSTATY
- najbardziej precyzyjna metoda diagnostyki raka prostaty
- USG firmy Koelis Trinity
GIĘTKA CYSTOSKOPIA
- wykonywana z zastosowaniem jednorazowego sprzętu
- cystoskop cyfrowy firmy Laborie oferuje najlepszą jakość obrazowania
- mniejszy dyskomfort oraz ilość powikłań w porównaniu ze standardową “sztywną” cystoskopią
MAŁOINWAZYJNA METODA LECZENIA NIETRZYMANIA MOCZU U KOBIET i MĘŻCZYZN
- zabieg wykonywany metodą endoskopową (przez cewkę moczową)
- 80% skuteczność określanej na podstawie utraty moczu (waga podpaski), zmniejszenia zużycia podpasek oraz oceny postrzegania przez pacjentów wyniku terapii.
DIAGNOSTYKA FOTODYNAMICZNA (PDD) RAKA PĘCHERZA MOCZOWEGO
- najdokładniejsza metoda diagnostyki raka pęcherza moczowego z zastosowaniem preparatu HEXVIX powodującego fluorescencje guzów pęcherza moczowego w niebieskim świetle
Aktualności:
28.02.2024 (Warszawa) – lek. Krzysztof Ossoliński obronił pracę doktorską pt. ”Metabolomiczna analiza tkanki surowicy i moczu w poszukiwaniu biomarkerów raka pęcherza moczowego” w Narodowym Instytucie Onkologii w Warszawie. Praca w całości do pobrania na stronie: https://www.ossolinski-urolog.pl/publikacje/
10-13.03.2023 r. (Mediolan, Włochy) – międzynarodowa konferencja urologiczna Europejskiego Towarzystwa Urologicznego (EAU). Uczestniczyli dr. n med. Tadeusz Ossoliński i lek. Krzysztof Ossoliński.
13.09.2022 (Kolbuszowa) – Wspólnie z Politechniką Rzeszowska oraz uniwersytetami Montana State University w USA oraz Federal University of Ouro Preto w Brazylii opublikowaliśmy kolejne artykuły naukowe w prestiżowych czasopismach: Journal of Pharmaceutical Analysis (impact factor 14) oraz Scientific Reports (impact factor 5, grupa wydawnicza Nature). To już 7 wspólna publikacja z uniwersytetami w USA i jednocześnie nasza 21 publikacja!
- https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2095177922000818?fbclid=IwAR1VAq3RQDisfwQHYQhhi0e5K-ri3Xd8m0DKjITIMk5iHxl3A__TyUv1HFQ
- https://www.nature.com/articles/s41598-022-19576-9
27.06.2022 (Warszawa) – Od dzisiaj mamy w oddziale nowego specjalistę urologii FEBU – lek. Anna Ossolińska w dniu dzisiejszym zdała z wyróżnieniem europejski egzamin z urologii.
13-14.05.2022 (Kolbuszowa) – Mamy zaszczyt ogłosić, że przy współpracy z firmą Meden Inmed oraz Boston Scientific oddział Urologii organizuje warsztaty szkoleniowe dla lekarzy z Polski z zakresu wykonywania zabiegów RIRS. W pierwszej edycji uczestniczyło 10 urologów z Polski. Mieliśmy przyjemność gościć eksperta w dziedzinie – dr. Martina Drerupa z Szpitala Uniwersyteckiego w Salzburgu z Austrii.
Relacja video z warsztatów:
21-23.10.2021 (Warszawa) – 49. Kongres Polskiego Towarzystwa Urologicznego. Na 150 lekarzy urologów z całej Polski reprezentacja oddziału Urologii w Kolbuszowej – lek. Anna Ossolińska zajmuje pierwsze miejsce w konkursie ze znajomości europejskich wytycznych leczenia chorób urologicznych.
08-09.03.2021 r. (Biała Podlaska) – Kurs Enukleacji Laserowej w leczeniu BPH. Uczestniczył dr. n med. Tadeusz Ossoliński, lek. Krzysztof Ossoliński.
28-29.01.2021 r. (Kolbuszowa) – Warsztaty: Biopsja prostaty z użyciem systemów fuzyjnych MRI/TRUS. Mieliśmy zaszczyt gościć eksperta z dziedziny biopsji fuzyjnej prostaty w Polsce dr. Andrzeja Lewickiego z Kliniki Urologii CMKP w Warszawie. Wykonaliśmy łącznie 12 biopsji fuzyjnych prostaty w 2 dni.
14-15.11.2019 r. (Paryż, Francja) – Szkolenie z zakresu zastosowania metody RIRS u światowego eksperta leczenia kamicy nerkowej prof. Oliviera Traxera z Kliniki Urologii Uniwersytetu Paryskiego – Sorbonne. Od nas z oddziału: lek. Krzysztof Ossoliński, lek. Sławomir Szczygieł, lek. Anna Ossolińska.
03-06.05.2019 r. (Chicago, USA) – międzynarodowa konferencja urologiczna Amerykańskiego Towarzystwa Urologicznego (AUA). Uczestniczyli w niej nasi lekarze: Anna Ossolińska i Krzysztof Ossoliński.
Nasze publikacje:
Poza działalnością leczniczą wspólnie z Politechniką Rzeszowską, Uniwersytetem Ohio w USA oraz Uniwersytetem Ouro Preto w Brazylii prowadzimy badania naukowe z dziedziny metabolizmu nowotworów. W wyniku tej współpracy udało opublikować się już ponad 20 prac naukowych w renomowanych czasopismach (pełna wersja publikacji do pobrania na stronie: https://www.ossolinski-urolog.pl/publikacje/) oraz uzyskać wiele grantów przyznawanych przez instytucje naukowe w Polsce tj. Narodowe Centrum Nauki.
- Mass spectrometry-based metabolomic profiling of prostate cancer – a pilot study. Journal of Cancer
Metastasis and Treatment. 2019. - Laser desorption/ionization MS imaging of cancer kidney tissue on silver nanoparticle-enhanced
target. Bioanalysis. 2018. - Surface-Transfer Mass Spectrometry Imaging of Renal Tissue on Gold Nanoparticle Enhanced Target.
Analytical Chemistry. 2016. - Impact of stage and comorbidities on five-year survival after radical cystectomy in Poland: single
centre experience. Central European Journal of Urology. 2015. - The impact of physical training on endothelial function in myocardial infarction survivors: pilot study.
Kardiologia Polska. 2016. - Comparison of protein isolation methods from clear cell Renal Cell Carcinoma tissue. MicroMedicine.
2017. - Contemporary treatment of metastatic renal cell carcinoma. Medical Oncology. 2018
- Metabolomic study of human tissue and urine in clear cell renal carcinoma by LC-HRMS and PLS-DA.
Analytical and Bioanalytical Chemistry. 2018. - Localization of Metabolites of Human Kidney Tissue with Infrared Laser-Based Selected Reaction
Monitoring Mass Spectrometry Imaging and Silver-109 Nanoparticle-Based Surface Assisted Laser
Desorption/Ionization Mass Spectrometry Imaging. Analytical Chemistry. 2020. - Nuclear magnetic resonance and surface-assisted laser desorption/ionization mass
spectrometry-based serum metabolomics of kidney cancer. Analytical and Bioanalytical Chemistry.
2020. - Screening of urinary renal cancer metabolic biomarkers with gold nanoparticles – assisted laser
desorption/ionization mass spectrometry. Analytical Sciences. 2020. - Evaluation of two different mutations in codon 12 of NRAS gene in ulcerated penile mucosal nodular
malignant melanoma pT4b of the 90-year-old man in perspective of targeted therapy of
NRAS-mutated advanced melanomas. Dermatologic Therapy. 2020. - Gold Nanostructures – Assisted Laser Desorption/Ionization Mass Spectrometry for Kidney Cancer
Blood Serum Biomarker Screening. International Journal of Mass Spectrometry. 2020. - Review on significance of GDNF, PTCH1 and RNF213 in chromophobe renal cell carcinoma illustrated
by the case of 71-years-old man. Polish Journal of Pathology. 2020. - Częstość występowania, przyczyny i powikłania zwężeń cewki moczowej. Przegląd Urologiczny. 2012
- Leczenie kolki nerkowej oraz leczenie ułatwiające wydalenie złogu. Przegląd Urologiczny. 2012
- Metabolomic and elemental profiling of human tissue in kidney cancer. Metabolomics. 2021
- Nuclear magnetic resonance and surface-assisted laser desorption/ionization mass spectrometry-based metabolome profiling of urine samples from kidney cancer patients. Journal of Pharmaceutical and Biomedical Analysis 2021.
- Serum and urine analysis with gold nanoparticle-assisted laser desorption/ionization mass spectrometry for renal cell carcinoma metabolic biomarkers discovery. Advances in Medical Sciences 2021.
- Nizioł, J., Ossoliński, K., Płaza-Altamer, A. et al. Untargeted ultra-high-resolution mass spectrometry metabolomic profiling of blood serum in bladder cancer. Sci Rep 12, 15156 (2022).
- Krzysztof Ossoliński, Tomasz Ruman, Valérie Copié, Brian P. Tripet, Leonardo B. Nogueira, Katiane O.P.C. Nogueira, Artur Kołodziej, Aneta Płaza-Altamer, Anna Ossolińska, Tadeusz Ossoliński, Joanna Nizioł, Metabolomic and elemental profiling of blood serum in bladder cancer, Journal of Pharmaceutical Analysis, 2022.