Przejdź do treści

Oddział Urologii

Kontakt z oddziałem:

Sekretariat Urologii:  tel: 17 581 99 17

e-mail: urologia@szpital.kolbuszowa.pl

Zespół: 

Ordynator – dr n. med. Tadeusz Ossoliński,  specjalista urolog FEBU

Lekarze specjaliści:

  • lek. Sławomir Szczygieł, specjalista urolog FEBU
  • dr n. med. Krzysztof Ossoliński, specjalista urolog FEBU
  • lek. Anna Ossolińska, specjalista urolog FEBU  
  • lek. Marek Piotrowski, specjalista urolog FEBU  

Rezydenci

  • lek. Mikołaj Piwek

Pielęgniarka Oddziałowa – Bogusława Jabłońska
Sekretarka medyczna – mgr Alicja Bomba, Ewa Turek

Urologia onkologiczna – nowotwory dróg moczowych

Podkarpackie Centrum Diagnostyki i Leczenia Raka Prostaty


Rak prostaty

Oddział Urologii w Kolbuszowej specjalizuje się w leczeniu nowotworów dróg moczowych (rak prostaty, nerki, pęcherza moczwowego, jądra i prącia).

Zgodnie z danymi Narodowego Funduszu Zdrowia z 2022 roku, Oddział Urologii w Kolbuszowej jest liderem województwa podkarpackiego pod względem ilości operacji nowotworów dróg moczowych, takich jak rak prostaty i nerki * . Oddział ten oferuje kompleksową diagnostykę i leczenie raka prostaty, w tym biopsję fuzyjną i prostatektomię radykalną, zarówno metodą otwarta jak i laparoskopową. Duża Ilość wykonanych prostatektomii radykalnych plasuje nas w czołówce oddziałów urologicznych w Polsce co pozwala na osiąganie znakomitych wyników leczenia onkologicznego i czynnościowego – trzymanie moczu (pod względem ilości wykonanych operacji raka prostaty jesteśmy  #1 uwzględniając województwa: podkarpackie, lubelskie, łódzkie, opolskie, podlaskie*).

Rak Nerki

W przypadku raka nerki, wykonujemy zarówno operacje organo-oszczędzające (NSS), jak i operacje radykalne, a wskaźnik prawie 80% operacji oszczędzających nerkę świadczy o wysokiej jakości wykonywanych procedur. 

*źródło: https://ezdrowie.gov.pl/portal/home/badania-i-dane/zdrowe-dane/porownanie-placowek

Informacje o oddziale:

Oddział Urologii SPZOZ w Kolbuszowej liczy łącznie 18 łóżek oraz 6 łóżek na sali pooperacyjnej.

Oddział wyposażony jest w najnowocześniejszy sprzęt urologiczny w tym: 

  • 2 giętkie cystoskopy optyczne oraz 1 giętki cystoskop cyfrowy oraz kilka cystoskopów sztywnych, 
  • 2 wysokiej klasy aparaty USG w tym USG Koelix Trinity do biopsji fuzyjnej prostaty,
  • kilka zestawów do endoskopii (ureterorenoskopy, resektoskopy, zestaw do PCNL, resektoskop PDD, resektoskop laserowy), 
  • zestaw do laparoskopii 3D i 4K
  • ramię C do fluoroskopii, 
  • jednorazowe giętkie ureterorenoskopy amerykańskiej firmy Boston Scientific (USA) przeznaczone do zabiegów RIRS, 
  • 2 lasery urologiczne: 30W i 150W
  • szwajcarski litotrypter LithoClast Trilogy
  • zestaw do enukleacji laserowej prostaty (HOLEP)

Dysponujemy oddanym w 2018 roku nowoczesnym blokiem operacyjnym z  dwoma salami do operacji urologicznych oraz salą cystoskopową. 

Na oddziale zajmujemy się leczeniem pełnego zakresu schorzeń i wad układu moczowo-płciowego obu płci. W oddziale specjalizujemy się w wykonywaniu operacji z dziedziny urologii onkologicznej: prostatektomia, cystektomia, orchidektomia, nefrektomia, zabiegi usunięcia guzów nerek z zaoszczędzeniem nerki (NSS) oraz nowoczesnymi metodami leczenia kamicy nerkowej (RIRS). W ramach organizacji leczenia onkologicznego został powołany wielodyscyplinarny zespół terapeutyczny w skład którego wchodzą lekarze specjaliści radioterapii i onkologii. 

Dzięki wyposażeniu w najnowocześniejszy sprzęt, oddział oferuje również kompleksową diagnostykę urologiczną. Standardowo badania cystoskopowe wykonujemy giętkimi cystoskopami wyposażonymi w jednorazowe osłonki co znacząco zmniejsza dyskomfort badania oraz ryzyko infekcji.  W razie potrzeby dysponujemy systemem do diagnostyki fotodynamicznej guzów pęcherza moczowego (PDD), który pozwala na uwidocznienie zmian w pęcherzu moczowym które nie są widoczne w standardowym badaniu. 

Wykonujemy również biopsję fuzyjną prostaty w znieczuleniu z zastosowaniem zaawansowanego systemu biopsyjnego firmy Koelis Trinity, która pozwala na znacznie precyzyjniejszą diagnostykę raka gruczołu krokowego w porównaniu ze standardową biopsją prostaty lub biopsją fuzyjna kognitywna (bez zastosowania specjalistycznego aparatu USG pozwalającego na fuzję obrazów z rezonansu magnetycznego prostaty z obrazem USG). W obrębie szpitala oraz we współpracy z podmiotami zewnętrznymi dysponujemy pełnym zakresem badań diagnostycznych w zakresie zarówno radiologii (tomograf komputerowy, rezonans magnetyczny), patomorfologii jak i diagnostyki laboratoryjnej 

Nasz Oddział Urologii posiada akredytację Ministerstwa Zdrowia do prowadzenia specjalizacji z urologii.

Kontynuację leczenia podjętego w oddziale zapewniamy w prowadzonej przez SP ZOZ Poradni Urologicznej.

Nowoczesne procedury urologiczne wykonywane w oddziale (w ramach kontraktu z NFZ):

RIRS

  • zabieg kruszenia kamieni nerkowych o wielkości do 3 cm laserem holmowym
  • do zabiegów wykorzystujemy jednorazowy sprzęt amerykańskiej firmy Boston Scientific

LASER HOLMOWY 150W

  • potężny laser urologiczny o mocy 150W umożliwia kruszenie kamieni w drogach moczowych oraz laserową enukleacje prostaty
  • większa moc oraz częstotliwość pracy lasera w porównaniu ze standardowym laserem umożliwia kruszenie większych złogów (nawet do 3-4cm) w znacznie szybszym czasie


MINI-PCNL

  • zabieg kruszenia kamieni nerkowych powyżej 2 cm
  • mniejsza inwazyjność zabiegu w porównaniu z tradycyjnym zabiegiem PCNL

LITOTRYPTER LITHOCLAST

  • najnowszej generacji szwajcarski litotrypter pozwalający na szybsze i bezpieczniejsze kruszenie dużych złogów w układzie moczowym


BIOPSJA FUZYJNA PROSTATY

  • najbardziej precyzyjna metoda diagnostyki raka prostaty
  • USG firmy Koelis Trinity


GIĘTKA CYSTOSKOPIA

  • wykonywana z zastosowaniem jednorazowego sprzętu
  • cystoskop cyfrowy firmy Laborie oferuje najlepszą jakość obrazowania 
  • mniejszy dyskomfort oraz ilość powikłań w porównaniu ze standardową “sztywną” cystoskopią


MAŁOINWAZYJNA METODA LECZENIA NIETRZYMANIA MOCZU U KOBIET i MĘŻCZYZN

  • zabieg wykonywany metodą endoskopową (przez cewkę moczową)
  • 80% skuteczność określanej na podstawie utraty moczu (waga podpaski), zmniejszenia zużycia podpasek oraz oceny postrzegania przez pacjentów wyniku terapii.


DIAGNOSTYKA FOTODYNAMICZNA (PDD) RAKA PĘCHERZA MOCZOWEGO

  • najdokładniejsza metoda diagnostyki raka pęcherza moczowego z zastosowaniem preparatu HEXVIX powodującego fluorescencje guzów pęcherza moczowego w niebieskim świetle

Aktualności:

28.02.2024 (Warszawa) – lek. Krzysztof Ossoliński obronił pracę doktorską pt. ”Metabolomiczna analiza tkanki surowicy i moczu w poszukiwaniu biomarkerów raka pęcherza moczowego” w Narodowym Instytucie Onkologii w Warszawie. Praca w całości do pobrania na stronie: https://www.ossolinski-urolog.pl/publikacje/


10-13.03.2023 r. (Mediolan, Włochy) – międzynarodowa konferencja urologiczna Europejskiego Towarzystwa Urologicznego (EAU). Uczestniczyli dr. n med. Tadeusz Ossoliński i lek. Krzysztof Ossoliński.


13.09.2022 (Kolbuszowa) –  Wspólnie z Politechniką Rzeszowska oraz uniwersytetami Montana State University w USA oraz Federal University of Ouro Preto w Brazylii opublikowaliśmy kolejne artykuły naukowe w prestiżowych czasopismach: Journal of Pharmaceutical Analysis (impact factor 14) oraz Scientific Reports (impact factor 5, grupa wydawnicza Nature).  To już 7 wspólna publikacja z uniwersytetami w USA i jednocześnie nasza 21 publikacja!

  1. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2095177922000818?fbclid=IwAR1VAq3RQDisfwQHYQhhi0e5K-ri3Xd8m0DKjITIMk5iHxl3A__TyUv1HFQ
  2. https://www.nature.com/articles/s41598-022-19576-9

27.06.2022 (Warszawa) – Od dzisiaj mamy w oddziale nowego specjalistę urologii FEBU – lek. Anna Ossolińska w dniu dzisiejszym zdała z wyróżnieniem europejski egzamin z urologii.


13-14.05.2022 (Kolbuszowa) – Mamy zaszczyt ogłosić, że przy współpracy z firmą Meden Inmed oraz Boston Scientific oddział Urologii organizuje warsztaty szkoleniowe dla lekarzy z Polski z zakresu wykonywania zabiegów RIRS. W pierwszej edycji uczestniczyło 10 urologów z Polski. Mieliśmy przyjemność gościć eksperta w dziedzinie – dr. Martina Drerupa z Szpitala Uniwersyteckiego w Salzburgu z Austrii. 

Relacja video z warsztatów:  

Warsztaty „Ureterorenoskopia giętka w praktyce”


21-23.10.2021 (Warszawa) – 49. Kongres Polskiego Towarzystwa Urologicznego. Na 150 lekarzy urologów z całej Polski reprezentacja oddziału Urologii w Kolbuszowej – lek. Anna Ossolińska zajmuje pierwsze miejsce w konkursie ze znajomości europejskich wytycznych leczenia chorób urologicznych.


08-09.03.2021 r. (Biała Podlaska) –  Kurs Enukleacji Laserowej w leczeniu BPH. Uczestniczył dr. n med. Tadeusz Ossoliński, lek. Krzysztof Ossoliński.


28-29.01.2021 r. (Kolbuszowa) – Warsztaty: Biopsja prostaty z użyciem systemów fuzyjnych MRI/TRUS. Mieliśmy zaszczyt gościć eksperta z dziedziny biopsji fuzyjnej prostaty w Polsce dr. Andrzeja Lewickiego z Kliniki Urologii CMKP w Warszawie.  Wykonaliśmy łącznie 12 biopsji fuzyjnych prostaty w 2 dni.


14-15.11.2019 r. (Paryż, Francja) – Szkolenie z zakresu zastosowania metody RIRS u światowego eksperta leczenia kamicy nerkowej prof. Oliviera Traxera z Kliniki Urologii Uniwersytetu Paryskiego – Sorbonne.  Od nas z oddziału: lek. Krzysztof Ossoliński, lek. Sławomir Szczygieł, lek. Anna Ossolińska.


03-06.05.2019 r. (Chicago, USA) – międzynarodowa konferencja urologiczna Amerykańskiego Towarzystwa Urologicznego (AUA). Uczestniczyli w niej nasi lekarze: Anna Ossolińska i Krzysztof Ossoliński.

Nasze publikacje:

Poza działalnością leczniczą wspólnie z Politechniką Rzeszowską, Uniwersytetem Ohio w USA oraz Uniwersytetem Ouro Preto w Brazylii prowadzimy badania naukowe z dziedziny metabolizmu nowotworów. W wyniku tej współpracy udało opublikować się już ponad 20 prac naukowych w renomowanych czasopismach (pełna wersja publikacji  do pobrania na stronie: https://www.ossolinski-urolog.pl/publikacje/) oraz uzyskać wiele grantów przyznawanych przez instytucje naukowe w Polsce tj. Narodowe Centrum Nauki.

  1. Mass spectrometry-based metabolomic profiling of prostate cancer – a pilot study. Journal of Cancer
    Metastasis and Treatment. 2019.
  2. Laser desorption/ionization MS imaging of cancer kidney tissue on silver nanoparticle-enhanced
    target. Bioanalysis. 2018.
  3. Surface-Transfer Mass Spectrometry Imaging of Renal Tissue on Gold Nanoparticle Enhanced Target.
    Analytical Chemistry. 2016.
  4. Impact of stage and comorbidities on five-year survival after radical cystectomy in Poland: single
    centre experience. Central European Journal of Urology. 2015.
  5. The impact of physical training on endothelial function in myocardial infarction survivors: pilot study.
    Kardiologia Polska. 2016.
  6. Comparison of protein isolation methods from clear cell Renal Cell Carcinoma tissue. MicroMedicine.
    2017.
  7. Contemporary treatment of metastatic renal cell carcinoma. Medical Oncology. 2018
  8. Metabolomic study of human tissue and urine in clear cell renal carcinoma by LC-HRMS and PLS-DA.
    Analytical and Bioanalytical Chemistry. 2018.
  9. Localization of Metabolites of Human Kidney Tissue with Infrared Laser-Based Selected Reaction
    Monitoring Mass Spectrometry Imaging and Silver-109 Nanoparticle-Based Surface Assisted Laser
    Desorption/Ionization Mass Spectrometry Imaging. Analytical Chemistry. 2020.
  10. Nuclear magnetic resonance and surface-assisted laser desorption/ionization mass
    spectrometry-based serum metabolomics of kidney cancer. Analytical and Bioanalytical Chemistry.
    2020.
  11. Screening of urinary renal cancer metabolic biomarkers with gold nanoparticles – assisted laser
    desorption/ionization mass spectrometry. Analytical Sciences. 2020.
  12. Evaluation of two different mutations in codon 12 of NRAS gene in ulcerated penile mucosal nodular
    malignant melanoma pT4b of the 90-year-old man in perspective of targeted therapy of
    NRAS-mutated advanced melanomas. Dermatologic Therapy. 2020.
  13. Gold Nanostructures – Assisted Laser Desorption/Ionization Mass Spectrometry for Kidney Cancer
    Blood Serum Biomarker Screening. International Journal of Mass Spectrometry. 2020.
  14. Review on significance of GDNF, PTCH1 and RNF213 in chromophobe renal cell carcinoma illustrated
    by the case of 71-years-old man. Polish Journal of Pathology. 2020.
  15. Częstość występowania, przyczyny i powikłania zwężeń cewki moczowej. Przegląd Urologiczny. 2012
  16. Leczenie kolki nerkowej oraz leczenie ułatwiające wydalenie złogu. Przegląd Urologiczny. 2012
  17. Metabolomic and elemental profiling of human tissue in kidney cancer. Metabolomics. 2021
  18. Nuclear magnetic resonance and surface-assisted laser desorption/ionization mass spectrometry-based metabolome profiling of urine samples from kidney cancer patients. Journal of Pharmaceutical and Biomedical Analysis 2021.
  19. Serum and urine analysis with gold nanoparticle-assisted laser desorption/ionization mass spectrometry for renal cell carcinoma metabolic biomarkers discovery. Advances in Medical Sciences 2021.
  20. Nizioł, J., Ossoliński, K., Płaza-Altamer, A. et al. Untargeted ultra-high-resolution mass spectrometry metabolomic profiling of blood serum in bladder cancer. Sci Rep 12, 15156 (2022).
  21. Krzysztof Ossoliński, Tomasz Ruman, Valérie Copié, Brian P. Tripet, Leonardo B. Nogueira, Katiane O.P.C. Nogueira, Artur Kołodziej, Aneta Płaza-Altamer, Anna Ossolińska, Tadeusz Ossoliński, Joanna Nizioł, Metabolomic and elemental profiling of blood serum in bladder cancer, Journal of Pharmaceutical Analysis, 2022.

Galeria zdjęć: