Oddział Nefrologii i Dializoterapii

mieści się przy ul. Kolejowej 3 
Kontakt telefoniczny:  
bezpośrednio: 17 2272 631  
przez centralę szpitala: 17 2271 222 (wew. 365 lub 349)

Lekarze: 
lek. med. Krystyna Tęcza (specjalista chorób wewnętrznych, specjalista nefrolog) 
lek. med. Waldemar Zarębski (specjalista chorób wewnętrznych, specjalista nefrolog)  
lek. med. Daniel Dwornik (specjalista nefrolog) 
lek. med. Elżbieta Krakowska (specjalista nefrolog)
lek. med. Mirosław Maziarz (specjalista chorób wewnętrznych, w trakcie specjalizacji z nefrologii)

 NASZ ZESPÓŁ:


od lewej I rząd: Elżbieta Rzepka, Urszula Łagowska, Dorota Saj 
od lewej II rząd: Elżbieta Starzec, Waldemar Zarębski, Renata Zielińska, Renata Koń, Mieczysław Maziarz
od lewej III rząd: Elżbieta Szczepanek, Ewa Pokrywka, Marzena Dryja, Anna Kosiorowska


Dzięki wysoko wykwalifikowanej kadrze lekarskiej i pielęgniarskiej oraz wyposażeniu w bardzo dobrą aparaturę medyczną Oddział Nefrologii i Dializoterapii jest nowoczesnym oddziałem specjalistycznym gwarantującym wysoką jakość świadczonych usług. 

W oddziale prowadzimy: 

  • diagnostykę, leczenie i profilaktykę chorób nerek
  • zabiegi hemodializy u pacjentów objętych programem przewlekłych hemodializ
  • leczenie chorych z ostrą i przewlekłą niewydolnością nerek
  • czynności przygotowujące Pacjentów do transplantacji nerki.

Pacjenci w naszym oddziale mają zapewnioną pełną całodobową opiekę. W przypadku stanów ciężkich zapewniamy 24- godzinny monitoring parametrów życiowych Pacjenta.

Oddział Nefrologii wyposażony w 40 łóżek nefrologicznych zajmuje się diagnostyką i leczeniem schorzeń nerek i dróg moczowych. Rocznie leczonych jest ponad 1000 chorych. 
Stacja Dializ działająca w ramach Oddziału jest jedną z najnowocześniejszych w Polsce jednostek odpowiadających wszystkim aktualnym wymaganiom i standardom europejskim. Aktualnie posiadamy 17 stanowisk dializacyjnych i 20 aparatów do hemodializy, oddzielną salę dializ dla pacjentów zakaźnych, z możliwością wykonywania zabiegów na trzech zmianach dializacyjnych. Rocznie wykonujemy około 8000 zabiegów hemodializ.

Dializa -jest to metoda leczenia polegająca na usuwaniu z organizmu nadmiaru toksycznych produktów przemiany materii, co związane jest z upośledzonym ich wydalaniem na skutek  niewydolności nerek.

Hemodializa – jest to metoda leczenia ostrej i przewlekłej niewydolności nerek, polegająca  na oczyszczaniu krwi ze szkodliwych substancji i toksycznych produktów przemiany materii za pomocą urządzenia zwanego „sztuczną nerką”.

Oddział pełni dyżur całodobowy. Dużym udogodnieniem jest fakt, że posiadamy własny transport, dzięki któremu możemy dowozić naszych pacjentów na dializy. 

Oddział posiada własną aparaturę diagnostyczną: USG, RTG, EKG oraz stały dostęp do pracowni CT. Chorzy mają wykonywany dostęp naczyniowy do hemodializ (przetoka A-V) na Oddziale Chirurgicznym Szpitala.

Oddział oferuje szeroką diagnostykę na wysokim poziomie dzięki współpracy ze wszystkimi pracowniami SP ZOZ w Kolbuszowej oraz podmiotami zewnętrznymi, w tym w szczególności w zakresie diagnostyki radiologicznej, rezonansu magnetycznego, USG, diagnostyki endoskopowej przewodu pokarmowego, kompleksowej diagnostyki laboratoryjnej. W razie potrzeby zapewniamy niezbędne konsultacje lekarskie ze specjalistami z innych dziedzin medycyny, w tym kardiologiczne, chirurgiczne, ginekologiczne, okulistyczne, laryngologiczne, psychiatryczne.

Utrzymujemy stałą współpracę z Instytutem Transplantologii w Warszawie w zakresie przesyłania informacji o pacjentach zgłoszonych do zabiegu przeszczepu nerki. Współpracujemy również z Kliniką Nefrologii w Krakowie oraz wieloma innymi ośrodkami klinicznymi.


W skład oddziału nefrologii wchodzą: 

  • izba przyjęć
  • jedenaście sal chorych
  • dwa gabinety zabiegowe
  • kuchenka
  • pomieszczenia gospodarcze i magazynowe
  • łazienki i ubikacje dla pacjentów


​Oddział przystosowany jest do przyjmowania i leczenia osób niepełnosprawnych (winda, ubikacje, łazienki, transport)

Z uwagi na okoliczność, iż Oddział znajduje się w innej lokalizacji aniżeli budynek główny Szpitala – powstała w nim druga KAPLICA SZPITALNA do której Pacjenci mają swobodny dostęp.
Msze święte w kaplicy odprawiane są:
– w niedzielę i święta o 8. 45
– we wtorki, czwartki i pierwsze piątki miesiąca o 16.30

       W roku 2011r Dializoterapia w Kolbuszowej
obchodziła swoje 35 urodziny!

Powstanie Ośrodka Dializoterapii w Kolbuszowej związane jest z dr Józefem Majewskim, chirurgiem i specjalistą z zakresu urologii. Jego działania w 1975 roku doprowadziły do powstania przy ulicy Rzeszowskiej Oddziału Urologii i Ośrodka Sztucznej Nerki, który rozpoczął swą działalność 1 stycznia 1976 roku. Oddział urologii posiadał 42 łóżka, zaś Ośrodek Sztucznej Nerki dysponował 12 łóżkami dializacyjno- nefrologicznymi. W związku ze złym stanem technicznym budynku Ośrodek został w 1991r. przeniesiony do starego kompleksu poszpitalnego przy ulicy Kolejowej 3, zaś Oddział Urologii do nowego kompleksu szpitalnego przy ulicy Obrońców Pokoju.

W 1993 roku Ośrodek Sztucznej Nerki został przekształcony w Oddział Sztucznej Nerki , a w 1998 roku za zgodą Konsultanta Regionalnego utworzono funkcjonujący w obecnym kształcie Oddział Nefrologii i Dializoterapii Szpitala Powiatowego w Kolbuszowej mieszczący się przy ul. Kolejowej 3 a więc poza jego główną lokalizacją.

Rozwój dializoterapii w Kolbuszowej związany był z działaniem trzech specjalistycznych zespołów. Pierwszy zespół zorganizował Ordynator Oddziału Wewnętrznego Szpitala dr Ryszard Dutkowski, a w jego skład wchodzili: lek. Mieczysław Maziarz oraz pielęgniarki: m.in. Halina Orlewska i Maryla Maciąg. Drugi zespół utworzyli dr Andrzej Małeski i dr Wacław Bentkowski, którzy przy współpracy     z Politechniką Rzeszowską, a w szczególności przy współpracy z Panem Prof. Marianem Granopsem, doprowadzili do powstania pierwszej w Polsce stacji uzdatniania wody do celów dializacyjnych. Trzeci zespół utworzony został w 1991 roku przez dr. Mieczysława Maziarza i pielęgniarkę oddziałową Bronisławę Zając do której dołączyli dr Waldemar Zarębski i dr Krystyna Tęcza. Obecnie pracą pielęgniarek na Oddziale Nefrologii i Dializoterapii Szpitala kieruje pielęgniarka oddziałowa mgr Renata Koń oraz z-ca ds. dializoterapii Elżbieta Starzec i z-ca ds. nefrologii Aleksandra Lech-Zuber.

Dzisiaj w Oddziale Nefrologii Szpitala leczymy rocznie ponad 1 000 pacjentów,  zaś  w Oddziale Dializoterapii wykonujemy rocznie około 8 000 zabiegów hemodializy. W Poradni Nefrologicznej SP ZOZ udzielamy rocznie ponad 4 000 porad specjalistycznych. W okresie funkcjonowania naszego ośrodka przygotowaliśmy 42 pacjentów do transplantacji nerki. Kolbuszowski Ośrodek Sztucznej Nerki był drugim w województwie rzeszowskim, a 37 ośrodkiem dializacyjnym w Polsce. Obecnie funkcjonuje w Polsce ponad 220 takich ośrodków – wspomina dr Mieczysław Maziarz

Nasz Ordynator Oddziału Nefrologii i Dializoterapii – Mieczysław Maziarz, natchnieniem dla 11- letniej Poetki Magdaleny Blicharz,
której pierwszy tomik wierszy ukazał się drukiem w tym roku.