Przejdź do treści

Oddział Nefrologii i Dializoterapii

Oddział Nefrologii i Dializoterapii mieści się przy ul. Kolejowej 3

Kontakt telefoniczny:

  • bezpośrednio: 17 2272 631  
  • przez centralę szpitala: 17 2271 222 (wew. 365 lub 349)

Lekarze:

  • lek. med. Krystyna Tęcza (specjalista chorób wewnętrznych, specjalista nefrolog) 
  • lek. med. Waldemar Zarębski (specjalista chorób wewnętrznych, specjalista nefrolog)  
  • lek. med. Sebastian Norwicz (specjalista chorób wewnętrznych, specjalista nefrolog) 
  • lek. med. Dominika Domaradzka (specjalista chorób wewnętrznych)

 NASZ ZESPÓŁ:

od lewej I rząd: Elżbieta Rzepka, Urszula Łagowska, Dorota Saj 
od lewej II rząd: Elżbieta Starzec, Waldemar Zarębski, Renata Zielińska, Renata Koń, Mieczysław Maziarz
od lewej III rząd: Elżbieta Szczepanek, Ewa Pokrywka, Marzena Dryja, Anna Kosiorowska

Dzięki wysoko wykwalifikowanej kadrze lekarskiej i pielęgniarskiej oraz wyposażeniu w bardzo dobrą aparaturę medyczną Oddział Nefrologii i Dializoterapii jest nowoczesnym oddziałem specjalistycznym gwarantującym wysoką jakość świadczonych usług. 

W oddziale prowadzimy: 

  • diagnostykę, leczenie i profilaktykę chorób nerek
  • zabiegi hemodializy u pacjentów objętych programem przewlekłych hemodializ
  • leczenie chorych z ostrą i przewlekłą niewydolnością nerek
  • czynności przygotowujące Pacjentów do transplantacji nerki.

Pacjenci w naszym oddziale mają zapewnioną pełną całodobową opiekę, w przypadku stanów ciężkich zapewniamy 24-godzinny monitoring parametrów życiowych Pacjenta.

Oddział Nefrologii wyposażony w 40 łóżek nefrologicznych zajmuje się diagnostyką i leczeniem schorzeń nerek i dróg moczowych. Rocznie leczonych jest ponad 1000 chorych.

Stacja Dializ działająca w ramach Oddziału jest jedną z najnowocześniejszych w Polsce jednostek odpowiadających wszystkim aktualnym wymaganiom i standardom europejskim. Aktualnie posiadamy 17 stanowisk dializacyjnych i 20 aparatów do hemodializy, oddzielną salę dializ dla pacjentów z WZW wyłącznie typu B i C, z możliwością wykonywania zabiegów na trzech zmianach dializacyjnych. Rocznie wykonujemy około 8000 zabiegów hemodializ.

Dializa – jest to metoda leczenia polegająca na usuwaniu z organizmu nadmiaru toksycznych produktów przemiany materii, co związane jest z upośledzonym ich wydalaniem na skutek  niewydolności nerek.

Hemodializa – jest to metoda leczenia ostrej i przewlekłej niewydolności nerek, polegająca  na oczyszczaniu krwi ze szkodliwych substancji i toksycznych produktów przemiany materii za pomocą urządzenia zwanego „sztuczną nerką”.

Oddział:

  • pełni dyżur całodobowy. Dużym udogodnieniem jest fakt, że posiadamy własny transport, dzięki któremu możemy dowozić naszych pacjentów na dializy. 
  • posiada własną aparaturę diagnostyczną: USG, RTG, EKG oraz stały dostęp do pracowni CT. Chorzy mają wykonywany dostęp naczyniowy do hemodializ (przetoka A-V) na Oddziale Chirurgicznym Szpitala.
  • oferuje szeroką diagnostykę na wysokim poziomie dzięki współpracy ze wszystkimi pracowniami SP ZOZ w Kolbuszowej oraz podmiotami zewnętrznymi, w tym w szczególności w zakresie diagnostyki radiologicznej, rezonansu magnetycznego, USG, diagnostyki endoskopowej przewodu pokarmowego, kompleksowej diagnostyki laboratoryjnej. W razie potrzeby zapewniamy niezbędne konsultacje lekarskie ze specjalistami z innych dziedzin medycyny, w tym kardiologiczne, chirurgiczne, ginekologiczne, okulistyczne, laryngologiczne, psychiatryczne.

Utrzymujemy stałą współpracę z Instytutem Transplantologii w Warszawie w zakresie przesyłania informacji o pacjentach zgłoszonych do zabiegu przeszczepu nerki. Współpracujemy również z Kliniką Nefrologii w Krakowie oraz wieloma innymi ośrodkami klinicznymi.


W skład oddziału nefrologii wchodzą: 

  • izba przyjęć
  • jedenaście sal chorych
  • dwa gabinety zabiegowe
  • kuchenka
  • pomieszczenia gospodarcze i magazynowe
  • łazienki i ubikacje dla pacjentów


​Oddział przystosowany jest do przyjmowania i leczenia osób niepełnosprawnych (winda, ubikacje, łazienki, transport)

Z uwagi na okoliczność, iż Oddział znajduje się w innej lokalizacji aniżeli budynek główny Szpitala – powstała w nim druga KAPLICA SZPITALNA do której Pacjenci mają swobodny dostęp.

Msze święte w kaplicy odprawiane są:

– w niedzielę i święta o 8. 45
– we wtorki, czwartki i pierwsze piątki miesiąca o 16.30

W roku 2011r Dializoterapia w Kolbuszowej
obchodziła swoje 35 urodziny!

Powstanie Ośrodka Dializoterapii w Kolbuszowej związane jest z dr Józefem Majewskim, chirurgiem i specjalistą z zakresu urologii. Jego działania w 1975 roku doprowadziły do powstania przy ulicy Rzeszowskiej Oddziału Urologii i Ośrodka Sztucznej Nerki, który rozpoczął swą działalność 1 stycznia 1976 roku. Oddział urologii posiadał 42 łóżka, zaś Ośrodek Sztucznej Nerki dysponował 12 łóżkami dializacyjno- nefrologicznymi. W związku ze złym stanem technicznym budynku Ośrodek został w 1991r. przeniesiony do starego kompleksu poszpitalnego przy ulicy Kolejowej 3, zaś Oddział Urologii do nowego kompleksu szpitalnego przy ulicy Obrońców Pokoju.

W 1993 roku Ośrodek Sztucznej Nerki został przekształcony w Oddział Sztucznej Nerki , a w 1998 roku za zgodą Konsultanta Regionalnego utworzono funkcjonujący w obecnym kształcie Oddział Nefrologii i Dializoterapii Szpitala Powiatowego w Kolbuszowej mieszczący się przy ul. Kolejowej 3 a więc poza jego główną lokalizacją.

Rozwój dializoterapii w Kolbuszowej związany był z działaniem trzech specjalistycznych zespołów. 

  • Pierwszy zespół zorganizował Ordynator Oddziału Wewnętrznego Szpitala dr Ryszard Dutkowski, a w jego skład wchodzili: lek. Mieczysław Maziarz oraz pielęgniarki: m.in. Halina Orlewska i Maryla Maciąg.
  • Drugi zespół utworzyli dr Andrzej Małeski i dr Wacław Bentkowski, którzy przy współpracy z Politechniką Rzeszowską przede wszystkim przy współpracy z Panem Prof. Marianem Granopsem, doprowadzili do powstania pierwszej w Polsce stacji uzdatniania wody do celów dializacyjnych.
  • Trzeci zespół utworzony został w 1991 roku przez dr. Mieczysława Maziarza i pielęgniarkę oddziałową Bronisławę Zając do której dołączyli dr Waldemar Zarębski i dr Krystyna Tęcza. Obecnie pracą pielęgniarek na Oddziale Nefrologii i Dializoterapii Szpitala kieruje pielęgniarka oddziałowa mgr Renata Koń oraz z-ca ds. dializoterapii Elżbieta Starzec i z-ca ds. nefrologii Aleksandra Lech-Zuber.

Dzisiaj w Oddziale Nefrologii Szpitala leczymy rocznie ponad 1 000 pacjentów podobnie w Oddziale Dializoterapii wykonujemy rocznie około 8 000 zabiegów hemodializy. W Poradni Nefrologicznej SP ZOZ udzielamy rocznie ponad 4 000 porad specjalistycznych. W okresie funkcjonowania naszego ośrodka przygotowaliśmy 42 pacjentów do transplantacji nerki. Kolbuszowski Ośrodek Sztucznej Nerki był drugim w województwie rzeszowskim, a 37 ośrodkiem dializacyjnym w Polsce. Obecnie funkcjonuje w Polsce ponad 220 takich ośrodków – wspomina dr Mieczysław Maziarz